16 sekundmeter och ösregn på tvären stoppar naturligtvis aldrig en hôpplare som behöver få något viktigt uträttat. Men Hamnföreningen väljer ändå att ställa in den planerade arbetsdagen 21 oktober.
Hyppelns definition av ”dåligt väder” ligger inte ens i närheten av den milda bris och höga luftfuktighet som meteorologerna prognostiserar för lördagen 21 oktober. Hyppelns Hamnförening har ändå tagit beslutet att ställa in den planerade arbetsdagen.
– Det ska blåsa en hel del från ost och ösregna hela dagen. Därför kan det bli lite mer svårjobbat än vi tänkt oss på hamnplan och vi har tagit beslutet att ställa in, säger Dagfinn Nordbö som ansvarar för planeringen av arbetsdagen.
Hamnföreningen hoppas dock kunna genomföra arbetsdagen lördagen därpå, 28 oktober, helt enligt plan. Om det behövs ytterligare en arbetsdag under hösten återkommer styrelsen med en ny kallelse till medlemmarna.